Tjenesten "Må jeg løpe?" gjør det enkelt å finne ut når bussen er i nærheten av de holdeplassene du bruker til daglig i Oslo.
Making Waves, et konsulentselskap som utvikler nettjenester og digitale produkter, har lanseret en personlig tilpasset versjon av Trafikantens sanntidstjeneste.
Har bussen gått, har du god tid eller må du ta beina fatt og løpe for å nå den? Dette er den enkle, men velkjente problemstillingen Making Waves løser for deg med sin nye tjeneste – som dermed har fått det passende navnet Må jeg løpe?. Tjenesten bygger på Trafikantens sanntidssystem som til enhver tid har oversikt over rutens kjøretøy for buss, trikk og t-bane.
Til PC og mobil
Tjenesten vises direkte på skrivebordet på din PC så du slipper å gå til en nettside for å finne den informasjonen du trenger. Dette gjør det enklere og raskere å få tak i informasjonen som avgjør om du har god eller dårlig tid for å rekke bussen.
For å få informasjon om din holdeplass så fort som mulig lar tjenesten deg enkelt lagre de holdeplassene du bruker til daglig som favoritter. Når du bruker Må jeg løpe? rett på skjermen er det kun dine favoritter som vises. Du får dermed en enkel visning med informasjon fra de holdeplassene som har betydning for deg. Vil du redigere de favorittene som vises er det bare å dobbeltklikke på applikasjonen og legge til og fjerne favorittholdeplasser.
Med tjenesten på mobilen kan du avgjøre om det er nødvendig å løpe når du er på farten. Tjenesten fungerer stort sett likt på mobil som på PC. Enkelte tilpasninger er imidlertid gjort for mobil slik at du raskt skal kunne navigere og få frem den informasjonen du trenger med små taster og liten skjerm.
”Når man sitter på bussen, og ikke vet om man rekker trikken man skal bytte til, er det veldig kjekt å kunne sjekke dette mens man fremdeles sitter på bussen” sier Sven Arild Skjæret, designer hos Making Waves.
Med tjenesten på mobilen får du sanntidsinformasjon når du ikke har PC i nærheten, eksempelvis når du sitter på café med venner, eller er ute på shopping er det enkelt å sjekke hvor god tid du har før du må gå til nærmeste holdeplass.
Flash-teknologi
Valget av teknologi begrenser tilgjengeligheten av tjenesten på mobil. ”Dessverre er ikke den tekniske plattformen til de ulike mobilmodellene standardisert slik som på PC. Dette gjør det vanskelig å få en løsning bygget i Flash til å fungere på alle mobilmodeller” sier Sven Aanesen, utvikler i Making Waves.
Tjenesten vil derfor kun fungere på nyere modeller som er bygget med støtte for teknologien Flash Lite 2. Making Waves valgte likevel å bygge en løsning basert på denne teknologien fordi Flash på mange måter representerer fremtidens mobilteknologi. Ved bruk av denne teknologien får man en annen opplevelse av mobiltelefonen, på samme måte som folk blir betatt av hvordan programmene fungerer på iPhone.
Tjenesten fungerer foreløpig ikke på iPhone, men hvis tjenesten viser seg å være populær på mobil vil imidlertid Making Waves vurdere å lage en versjon også for denne telefonen. ”Eller vente til Apple og Adobe blir enige om installering av Flash på iPhone” sier Sven Aanesen og sikter til forrige ukes uttalelse fra Adobe om at de har en Flash spiller klar for iPhone.
Utviklet av de ansatte for de ansatte
Må jeg løpe? er en tjeneste som slippes til offentligheten etter at den ble populær internt hos Making Waves. Tjenesten ble utviklet av de ansatte for de ansatte fordi man så en artig mulighet til å få dekket et behov med sanntidsdataene til Trafikanten.
Tjenesten gjelder kun for Oslo.
Prøv tjenesten hos MakingWaves.no/måjegløpe.