ITpro 2015 – kodenavn Silisium
Den våkne leser kan ha lagt merke til at vi har hintet med kodenavnet Silisum i en periode, blant annet på våre Facebook-sider og i konkurranseartikler. Vi har alltid hatt tilnavn til våre design. Om ikke av praktiske årsaker, ihvertfall til glede for oss i redaksjonen.
Tilnavnet til vårt nye design, har historien med at vi går nå med år 2015 i møte. Det betyr at det er 14 år siden ITpro ble grunnlagt (2001). Grunnstoffet Silisium, med det kjemiske navnet Si har atomnummer 14 – og dermed fant vi vårt design-tilnavn.
Dette er riktignok første gang vi velger et grunnstoff som kodenavn til et av våre design, og det er lite som tyder på at det blir gjentatt med det første – da fosfor, svovel og klor er nokså kjedelige navn å ha på et design.
Responsivt design
Et viktig element i utviklingen av dette nye designet, har vært å gjøre sidene så responsive som mulig, og tilpasse så godt det lar seg gjøre til mobil og nettbrett. Vi, som mange andre, har økende lesermasse fra mobile plattformer – og vårt gamle design var enkelt og grei ikke godt nok for mobil.
I tillegg til dette, har vi gjort det vi kan for å optimalisere sidene, slik at lastetidene skal få en forbedring .
Annonseflatene er redusert og plassert på bedre måter, uten at de skal være for forstyrrende eller i veien. Samtidig vil vi gjerne be leserne våre om å ikke bruke Adblocker-verktøy på våre nettsteder, da dette er eneste inntjening vi har. ITpro.no er basert på frivillig innsats både i redaksjonen og i forumet, og annonsene betaler rett og slett for serverne våre.
Vi håper at dere lesere vil venne dere til det nye designet, og er fornøyd med oppgraderingene som er gjort. Vi hører gjerne fra dere i kommentarfeltet under, eller på epost til .
Det gjenstår fremdeles litt arbeid og finpuss her og der, blant annet på undersider og produktomtaler, men dette kommer fortløpende utover i desember.
På vegne av redaksjonen,
Martin Aleksander]]>
Relatert